Doç Dr.İbrahim BAYKAN


KIŞ GELMEDEN MUMLARINIZI HAZIRLAYIN

Aksaray haberleri, Salihler şehri gazetesi, Aksaray haber


Bu kışı karanlıkta geçirebiliriz; kış gelmeden mumlarınızı hazırlayın. Bilim insanı Dr. Sinan Küfeoğlu yaptığı bir akademik çalışma ile bizi nazikçe uyarıyor.

Bu görüşünü Sn. Cumhurbaşkanı ve Enerji Bakanına da basın yoluyla şöyle duyurmuş:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Bakan; Kalıcı yaz saati uygulamasının Türkiye'de ölçülebilir miktarda enerji tasarrufuna yol açmadığını gösteren makalemiz yayınlandı. Kış Saati Uygulamasına geri dönülmesini tavsiye ediyoruz.”

 Her yıl; bu son uygulama denmesine rağmen ileri yaz saati uygulaması yıllardır devam ediyor.Ben oldum olası; bu uygulamanın kayda değer bir yararı olduğuna inanmadığım gibi hep sakıncalı olduğunu düşünürüm. Düşünebiliyor musunuz; yıllar boyunca adapte oluğunuz alışkanlıklarınız bir gecede aniden değişiveriyor. Bir çeşit düzen bozukluğuna uğruyorsunuz.                                    

Kreşe giden Dört yaşındaki çocuk; sabah okula gitmek için ne zorluklarla uyandırılıyor. İşinden dönen babaya da “Hayrola bugün erkencisin yoksa işten mi kovuldun?”deniliyor. Sabahın köründe insanlar şafak operasyonuna gider gibi işlerine gidiyorlar.Ben şahsen bu uygulamanın getireceği yarardan çok zarar getirdiğine ve atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmediğine inananlardanım.

Normalde gün ışığıyla sakal tıraşı olurken; ileri saat uygulamasında elektrik kullanıyoruz. Siz mesaiden erken çıkan insanların gün ışığından daha çok yararlanarak işlerini hallettiklerini mi sanıyorsunuz. İnsanların çoğu; kalan bu sürede yine gezip tozmaktadırlar.

İddia ediyorum; Pazartesi sendromuna ek olarak bu ileri saat uygulaması; suç oranlarını da arttırdığını göreceksiniz.

Bu konuda sayın yetkililere de bir tavsiyem var: Böylesine sakınca yaratan bu ileri saat uygulamasını bir an evvel kaldırın veya Yarım saatle bari sınırlayın.

Sevgi ve Saygılarımla

 YAZARLAR